Pomiar radioaktywności w powietrzu.

Wielkie tsunami, które nawiedziło Japonię w marcu bieżącego roku doprowadziło w elektrowni Fukusima 1 do niekontrolowanej reakcji łańcuchowej. W wyniku tej reakcji do powierza atmosferycznego przedostał się radioaktywny cez. Chmura z radioaktywnym cezem okrążyła cała kulę ziemską. Znaczne podwyższenie radioaktywności w powietrzu odnotowały wszystkie laboratoria. Jednak ta informacja była reglamentowana, aby nie wywoływać paniki. 


Najbliższe laboratorium poza Polską, które monitoruje stan powierza atmosferycznego pod względem radioaktywności i odczyty z którego są dostępne przez Internet znajduje się Johanneskirchen koło Monachium w Niemczech.

Średnie godzinowe pomiary publikowane są pod adresem http://inters.bayern.de/mnz/php/ifrmw.php?station=812&komp=207&tbltyp=2. Obecnie pomiary są na poziomie od 30 do 70 Bq/m3.


Odczyty z terenu Polski można obserwować za pośrednictwem strony Instytutu Fizyki UMCS pod adresem http://www.radioaktywnosc.umcs.lublin.pl/?id=0.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ładuje się stara wersja strony > CTRL + F5 lub CTRL+SHIFT+R

Zdarza się, że po podmianie strony na serwerze, szczególnie, gdy robimy to w odstępach minutowych, będzie nam się wyświetlała stara wersja s...